Termometr cukierniczy z sondą zdalną

Termometr cukierniczy z sondą zdalną jest niezbędny dla tych kucharzy, którzy lubią gotować w piekarniku. Termometr do gotowania z sondą nie boi się wysokich temperatur i nie musi być na nie narażony. Termometr gastronomiczny nie posiada sztywnej, stałej igły, lecz końcówkę na elastycznym kablu ze stali nierdzewnej.

Z łatwością dotrze do wnętrza piekarnika, gdzie szpikulec będzie zanurzony w potrawie. Sama jednostka elektroniczna, wraz z wyświetlaczem, pozostaje na zewnątrz. Pieczenie i wypieki będą gotowane pod ścisłą kontrolą tak długo, jak długo będą musiały być ugotowane do perfekcji.

Konstrukcja termometrów cukierniczych

Termometry kuchenne ze zdalną sondą są od dwóch do trzech razy droższy od standardowych modeli, ale posiada wiele dodatkowych funkcji.

Możesz ustawić na nim timer, a także czujnik, który wyłączy się, gdy jedzenie będzie w pełni ugotowane. Brzęczyk powiadomi właściciela, kiedy nadszedł czas, aby usunąć tacę. Niektóre modele pozwalają na ustawienie trybu w zależności od rodzaju gotowanej potrawy.

Z elektroniką urządzenia należy obchodzić się ostrożnie, ale jest ona praktycznie nietknięta. Tylko igła musi być czyszczona. Dzięki elastyczności kabla, sonda może być umieszczona w najbardziej niedostępnych miejscach. Może być również używany do grillowania, grillowania i wędzenia mięsa.

Nowoczesne termometry cukiernicze

Istnieją nawet modele z nadajnikiem radiowym, których zasięg wynosi 1 km, ale zapotrzebowanie na takie urządzenie jest bardzo małe. 

Najważniejszą rzeczą, która jest potrzebna w termometrze kuchennym, jest dokładność odczytów i łatwość użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *